No Copy

©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Tervistavad metsamarjad, mida peaksid kindlasti varuma.

by - kolmapäev, august 13, 2014


Kui jõhvika, mustika ja pohla kohta te varem ilmselt üht-teist teadsite, siis lodjapuumari ei ole meil nii levinud ja selle marja kohta käiv info võib teid üllatada.

Jõhvikas

Hea põletikuvastane (eriti põletikud kuseteedes ja põies), antimikroobne ja mürgituse vastane vahend; tugevdab immuunsüsteemi ja kogu keha; võitleb hästi infektsiooniga, kõrvaldab ägeda külmetuse, köha ja tugeva väsimuse; suurendab füüsilist ja vaimset töövõimet; stimuleerib kõhunäärme ja maonäärmete tegevust; kõrvaldab valud urineerimisel; takistab neerukivide teket; aitab hästi ravida podagrat, neeru- ja nahahaigusi (sh psoriaasi), närvisüsteemi häireid, gastriiti, allergiat, erineva päritoluga peavalusid, pahaloomulisi kasvajaid; suurendab antibiootikumide antibakteriaalset toimet. Makro- ja mikroelementide, orgaaniliste hapete, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete (eriti looduslike antibiootikumide) allikas.

Kibuvitsamarjad


Harilikku kibuvitsa kohtamegi peamiselt metsaservadel ja tee äärtes. Kurdlehist kibuvitsa ehk roosi rohkem mererannas. Söögikõlblikud on mõlema marjad. Marju võib kuivatada tervena, kuid parem on veidi vaeva näha ja marjad seemnetest puhastada. Lõigake mari pooleks ja kaapige väikese lusika või nüri noaga seemned välja. Sel moel on marjakesti kergem kuivatada ja hiljem ka tarbida. Neid võib lisada putrudele või süüa kommi asemel. Seemnetest saab maitsva joogi, kui keeta teelusikatäis seemneid tasasel tulel poole liitri veega. Valmis keedusele lisada veidi mett ja piima.

Kibuvitsamarjateed tarvitatakse mao- ja kaksteistsõrmiksoolehaavandite,naistehaiguste, avitaminoosi, kõrgvererõhutõve ja ateroskleroosi profülaktikaks ning mitmete ägedate ja krooniliste haiguste puhul, kui nendega kaasneb C-vitamiini kaotus, eriti lapse- või vanurieas. Teed kasutatakse ka sapinõristi ja diureetikumina. Kaunilt punased kibuvitsamarjad tuletavad mulle alati möödunud suve õiteaega meelde. See on nagu meenutuseks mahajäetud märk.

Mustikas

“antioksüdantide kuninganna”; kõrvaldab ainevahetuse häireid, liigeste põletikke, paistetust, jalgade tuimust; normaliseerib seedetrakti tegevust; kõrvaldab kroonilisi seedetrakti häireid (käärimine, meteorism, kõhulahtisus, mao vähene happesus); tugevdab veresooni; parandab vereringet, närviimpulssite liikuvust, nägemist ja mälu; taastab normaalse urineerimise (likvideerib mittepeetuse); takistab hästi tromboosi, neerukivide, silmahaiguste teket; takistab vähi, Parkinsoni ja Alzheimeri tõbede arengut; takistab enneaegset vananemist; tunduvalt vähendab glükoosi sisaldust veres suhkruhaiguse puhul; aitab hästi ravida köha, ülemiste hingamisteede haigusi, ateroskleroosi, podagrat, reumat, katarrakti, glaukoomi, ekseemi, psoriaasi, aneemiat, veenilaiendeid, hemorroide, sapipõie- ja neerukivitõve, suhkruhaigust, vere- ja maovähki. Makro- ja mikroelementide, orgaaniliste hapete, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete (sh looduslike antibiootikumide) allikas.

Pohl

„kuningamari”, „põhjamaine ženšenn”; võimas antiseptik; reguleerib ainevahetust; toimib toniseerivalt ja rahustavalt; puhastab hästi rakke; stimuleerib kivide ja liiva eemaldamist organitest; peatab seljavalu; tugevdab kapillaare, immuunsüsteemi; normaliseerib maotegevust gastriidi ja maohaavandite puhul; aktiveerib sapi eraldamist; kõrvaldab põletikud põies ja kuseteedes; aitab ravida artriiti, reumat, mao- ja nahahaigusi. Makro- ja mikroelementide, orgaaniliste hapete, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete (sh looduslike antibiootikumide) allikas.

Pihlamarjad

on lausa polüvita­miiniallikas, neid võib süüa kuivatatult, siirupina, kompotina, keedisena. Toored marjad suuremas koguses sööduna või­vad siiski mürgistusnähte põhjustada.
Ravimtaimena ergutavad pihlakamar­jad neerude ja sapipõie tegevust, soodus­tavad seedimist ja normaliseerivad aine­vahetust. Viimasel ajal räägitakse palju nende marjade heast omadusest siduda sooltes tekkivaid toksiine ja taastada seal normaalne mikrofloora. Pihlamarjad toi­mivad ka vere kolesteroolisisalduse lan­getajana ja kõrge vererõhu alandajana.
Mainimata ei saa jätta ka rahvapä­rimustest teada pihlaka kaitsevõimet kõige kurja vastu. Paluge ikka sügiseti pihlakalt paar õitekobarat kaitsmaks te kodu ja miks ka mitte autot õnnetuste vastu.



Lodjapuumari


Tugevdab kogu keha; antimikroobne; antiallergiline; valuvaigistav ja verejooksu peatav vahend; vähendab kesknärvisüsteemi erutuvust ja kolesterooli taset veres; normaliseerib vererõhku; takistab mao haavandite, nahahaiguste, mao- ja rinnavähi teket; aitab hästi ravida köha, kroonilist tonsilliiti, astmat, mao haavandeid, ateroskleroosi, mao- ja rinna vähki, menstruatsiooni häireid, hemorroide, neurasteeniat, hüpertooniat, hüsteeriat, tugevat peavalu, stomatiiti, paradontoosi; suurendab uinutite mõju. Makro- ja mikroelementide, orgaaniliste hapete, vitamiinide ja teiste bioaktiivsete ainete allikas.


You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate