©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

10 viga lindude söötmise juures.

by - pühapäev, november 02, 2014

 

 

 

Lindude toitmisega on igal ühel väga lihtne algust teha aga alustajatel linnuhuvilistel tuleb tihti ette väikeseid apse, mis rikuvad nii enda kui lindude rõõmu.

Kui mõni eksimus teeb lihtsalt linnusöögimajad lindudele ebahuvitavaks, siis teised eksimused võivad olla lindudele suisa ohtlikud. Lindude toitmine vajab rohkemat kui pelgalt seemnete väljapanemist. Nende 10 peamise linnusöötmise eksimuse vältimine tagab Sinu tagaaias tervisliku ja toitaineterikka linnusöökla toimimise ja toob Sinu aeda väga palju eri liiki linde.

Vaatame nüüd millised on 10 peamist viga, mis tehakse lindude söötmisel ja kuidas neid vältida.


1. Kasutatakse ainult ühte tüüpi söögimaju

Erinevatel lindudel on erinevad toitumisharjumused ning erinevad linnud eelistavad eri tüüpi linnusöögimaju. Tavalised avatud söögimajad meelitavad kohale üpris palju aga mitte väga erinevaid linde. Kui aga soovite oma aias näha ka teisi linde kui rasvatihased ja varblased, siis on oluline panna üles erinevat tüüpi söögimaju ja söötjaid.
Soovitav oleks panna üles lisaks klassikalisele seemnesegu söögimajale, mis sobib hästi tihastele ja rohevindile kaohakaseemnete söötja vintlastele ja ohakalinnule. Söödakoogi söötja ja rasvapallid toovad teie aeda rähnid ja häbelikumad väiketihased. Pähklisöötja sobib pea kõikidele lindudele. Kui aga puistate vahel pähkleid ka lahtiselt söögimaja alla maha, siis võite näha pasknääri ja suurnokk-vinti. Osa linde ei saa kasutada rippuvaid söögimaju- näiteks musträstas ja kevade poole ka kuldnokad ja punarind. Nende jaoks on olemas maapealsed söögimajad kooritud seemnetest koosneva pehme söögiseguga.
Eri tüüpi söögid tagavad ka lindudele õige toitumise vastavalt ilmale. Soojema ilmaga vajavad linnud rohkem seemneid ja pähkleid. Tugevama külmaga on neil aga vaja kindlasti saada söödakoogi energiarikast rasvast sööki. Pähklid on alati hea valik.

2. Söögimajadel lastakse tühjaks saada

Linnud andestavad kui söögimaja jääb ajutiselt paariks päevaks tühjaks, kui aga söögipaus on pikem, siis jääte tõenäoliselt oma sõpradest selleks talveks ilma. Ega linnud teie aeda nälgima ei jää- nad otsivad kuskilt mujalt süüa. Kui paus on liiga pikk siis nad enam Sinu aeda tagasi kontrollima ei tule.

Kui aga hoiate söögimaju stabiilselt täis, siis harjuvad linnud kohaga ära ja käivad seal püsivalt. Sellega kasvab ka külastavate lindude liigiline rikkus. Aktiivses kasutuses olevaid söögimaju on ka palju lihtsam puhtana hoida.

3. Odavmüügi söögisegude kasutamine lindudele

Kõige odavamad lindude söögisegud on tavaliselt kaalu täiteks segatud maisihelvestest, kaerateradest ja muust sarnasest. Selline söök pakub huvi väga vähestele lindudele ja enamus linde loobib kogu kõlbmatu söögi lihtsalt maha, et saada kätte üksikuid söödavaid seemneid. See on suur raiskamine nii teile kui lindudele. Lisaks on kevadel palju koristamist.

4. Leiva ja saia söötmine lindudele

Leib ja sai on küll tehtud teraviljadest aga on väga tugevalt töödeldud toiduaine. Teised teravilja tooted nagu küpsised, vahvlid ja saiakesed on lindude jaoks täielik rämpstoit. Nad võivad neid küll näljaga sisse süüa aga ei saa sealt midagi vajalikku ning see võib rikkuda nende tervise. Eriti ohtlik on see kevadisel poegade kasvatamise ajal kuna linnupoegade organism on rämpstoidule palju tundlikum.
Komposti viidavad orgaanilised toidujäätmed ja sellega koos leivajäägid satuvad küll lindude söögilauale aga see ei tohiks moodustada nende põhitoidust.

5. Lindude loodusliku toiduvaliku eiramine
Lindude toitmine aias ei tähenda, et peaksime neid suvisel ajal eranditult seemnetega toitma. Linnusõbrad, kes ei kasvata oma aias õitsevaid põõsaid ja viljapuid või mürgitavad putukaid, jätavad oma sulelised sõbrad ilma nende loomulikust ja kõige rikkalikumast toidust.

6. Lindude mittetoitmine talvel

Paljud alustavad linnusõbrad ei alusta sügisel lindude toitmist kuna oletavad, et aias polegi ju talvel palju linde. Talvine lisatoitmine on tegelikult väga vajalik, kuna paljud meil talvituvad linnud on sellest sõltuvad. Ilma lisasöötmiseta paljud meie linnud lihtsalt hukuvad.
Nii nagu sügisel söögi välja panete hakkavad tasapisi tulema teie aeda ka linnud. Jutt levib kiiresti.

7. Räpaste söögimajade kasutamine.

On vale oletada, et linnud ei ole söögimaja puhtuse suhtes tundlikud. Räpane söögimaja muutub kleepuvaks ning niiskuses riknevad seemned võivad levitada ohtlike haigusi lindude hulgas. Määrdunud söögimajad kipuvad ka kiiremini kuluma ja purunema. Kulunud või vigastatud söögimaja pole aga enam praktiline ega ohutu kasutada.
Lihtsam on juba ostes valida söögimaja, mis on tehtud vastupidavast materjalist ja mida on mugav puhastada. Selles osas on Euroopas esimesel kohal Ring-Pull söögimaja mudelid, mida saab paari sekundiga osadeks võtta, puhastada ja puhtalt jälle kokku panna. Lindude söötmine peab olema lindudele hügieeniline ja ka linnusõbrale endale mugav ettevõtmine.

8. Söögisegude hooletu hoidmine

Lindude söögisegudel on üldiselt pikk säilivusaeg aga ainult siis kui neid õigesti säilitada.Kui seemnesegu pole hoitud puhtas ja kuivas keskkonnas, siis võivad seemned rikneda ja putukad sisse tulla. Kui seemneid valesti hoida või nad liiga läbi kuivavad, siis langeb ka nende toiteväärtus oluliselt ja linnud keelduvad neid söömast.

9. Rämpstoidu liivapallide söötmine lindudele

Linnusöötmine on ka äri ja kaubanduses võib leida igasuguseid rasvapalle ja söögipalle. Pelgalt ärilistel eesmärkidel toodetud söögipallid koosnevad tavaliselt kuni 85-90% ulatuses odavatest täiteainetest nagu liiv, liimid ja rasvajäägid. Sellised pallid on üliodavad aga lindude seisukohast täiesti mõttetud. See ei ole lindudele sobiv talvesöök.
Kvaliteetne söögipall või rasvapall peab koosneva sellistest naturaalsetest koostisainetest, mis on lindudele täisväärtuslik toit nagu näiteks kooritud päevalilleseemned, purustatud maapähklid, teised seemned ja rasvained. Ka rasvained peavad olema naturaalsed ja kvaliteetsed.
Ja väldi palun võrguga rasvapallide kasutamist kuna võrgud on lindudele ohtlikud. Kasuta lindudele turvalisi rasvapalle.

10. Söögimajade paigaldamine ebaturvaliselt keset lagedat välja

Lindudel peab olema söögimajas viibimise ajal turvaline olla. Keset lagedat aeda pandud söögimaja on lindudele suur risk, kuna erinevad kullilised saavad linde kergesti rünnata. Söögimajad peavad olema paigutatud viljapuude või põõsaste lähedusse, et linnud saaksid ohu korral kiiresti varjule lennata.
Selle suhtes on suureks abiks söögimajade alused ehk maasse torgatavad söögimaja jalad. Sellise jalaga saad paigaldada söögimajad just sinna kus on nii Sinu kui lindude jaoks parim koht. Sa ei pea sõltuma olemasolevatest puuokstest.

You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate