No Copy

©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Tervendav nurmenukk

by - reede, mai 11, 2018


Koos kevadega on niitudel ja muruplatsidel hakanud õitsema kaunid kollased nurmenukud. Meie rahvameditsiin tunneb nurmenukku kui taime, "mis kahjulikud ained kehast välja ajab ja elu uuendab".

Müüdid kõnelevad nurmenuku rahvapärasest nimesaamisest nii, et kui Püha Peetrus sai teada, et on olemas võltsitud võti, millega pääseb tagaukse kaudu taevasse, ehmatas ta nii, et pillas käest oma võtmekimbu. Need kukkusid läbi pilvede ja langesid maale. Võtmeid otsima läinud ingel algul võtmeid ei leidnud, kuid siis märkas võtmekimpu meenutavat taime, mis kadunud võtmete kohal kasvama hakkas, see oli kui kuldne võtmekimp millega avanevad taevaväravad, et kevad saaks maa peale tulla.

Nurmenukk on seotud elu ja viljakusega ning riitused temaga õnnestuvad kõige paremini Kaaludel. Tee aitab kevadeks valmistuda. Õisi võib süüa niisama või suhkrusse kastetult.

*Räägitakse, et kui nurmenukku sööd, näed haldjaid. Aias meelitavad nad ligi kõiki loodusvaime. Haldjad aga otsivad vihmaga varju nurmenukuõites.
*Juba keskajal peeti nurmenukku suisa maagilise toimega taimeks - usuti, et ta toob leidjale õnne.
Välisukse lähedale istutatud sinist ja punast priimulat (nurmenuku sugulast) peetakse kaitsvaks, eriti soovimatute külaliste eest. Nurmenukuteed peetakse heaks rohuks halbade unenägude vastu, sest nurmenukud peletavad deemoneid.

Nurmenukku kasutatakse armu- ja tervendusriitustes. Ta peletab haigusi ja teda peetakse heaks mäluvärskendajaks. Ravimtaimena tunti nurmenukku juba antiikses Kreekas, kus ta oli kaheteistkümne jumala lill, sest aitas 12 haiguse korral. Õied on hinnatud närve tugevdav ravim neurooside, närvisüsteemi häiretest tingitud peavalude ja unetuse korral. Juba taime lõhn tervendab. Nurmenukusiirupit ja -teed juuakse üldise nõrkuse korral, gripi ja köha puhul. Taimetee lõõgastab, mahl eemaldab näolt laike ja kortse. Oma verdpuhastava mõju tõttu eemaldab kõik mürkained, millised põhjustavad tihti ka reumaatilisi haigusi.
Nurmenukul tarvitatakse nii õisi, lehti, risoomi ja juuri. Kogutakse õitsemise ajal (juurt võib korjata kevadel ja sügisel).

Nurmenuku lehtedes on kõrge C-vitamiini tase, palju saponiine, askorbiinhapet ja leidub ka karotiini, vitamiine A, P ja E. Kõigis taimeosades on palju mangaani soola.

Nurmenukk on üks väheseid taimi, kelle C-vitamiin säilib ka kuivatamisel ning soolamisel kui marineerimisel.

NB! Kui lähed nurmenukke säilitamise jaoks korjama, siis nurmenukku peab korjama pühapäeval. Kuivata neid lina peal ja varjus.

Nurmenukk leevendab tervisemuresid

* seentevastane ja antibakteriaalne
* rahustav, leevendab unetust ja närvilisust, vähendab kroonilise väsimuse sündroomi
* köhavastane ja rögalahtistav, leevendab bronhiiti ja astmat
* toob leevendust peapöörituse, peavalu ja migreeni puhul
* aitab neeru- ja põiekivide korral
* stimuleerib seedenõrede eritumist, leevendab kõhukinnisust
* madaldab vere kolesteroolitaset, sidudes sapphappeid ja kolesterooli
* mõjub positiivselt südamele, tugevdades südamelihast.
* leevendab liigesevalud, podagra ja vähendab värinat jäsemetes
* vähivastane, pärsib vähirakkude kasvu nt. käärsooles (juured)
* higistamaajav ja puhastav

Nurmenuku tee
( migreeni, peavalude, peapöörituse, unetuse korral)

Võta 2tl õisi ja 1tl kuivatatud ning peenestatud juurt, vala peale 1kl vett ja lase keema. Lase tõmmata 5 minutit ja kurna.
Tarvita kogu tee 2-3 jaos päeva jooksul.
Kuulus loodusravi austaja pastor Kneipp pidas väga tõhusaks reumaravimiks 1-2 tassi nurmenukuteed päevas.

You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate