©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Vanaaja ennustusi, mis toimivad ka tänapäeval

by - teisipäev, detsember 29, 2015Tänapäeva kombestikus on erinevatele ennustusviisidele vähe kohta, kuid päriselt unustuses nad ei ole. Siin leidub palju ennustusi, mida tänapäevalgi laialdaselt kasutatakse, ning leidub ka veidi unustusehõlma vajunud endeid.

Pärast jõulupühi kasutatavad soovisõnad on „Head vana-aasta lõppu“. Uusaastal peetakse nii meil kui mujal oluliseks, et õnne- soovija oleks meesterahvas, sest siis on kogu aasta hea õnn. Noorte seas peetakse oluliseks ka korstnapühkija nägemist. Samuti tuletatakse tänapäevalgi uusaastatoimetustes meelde, et kehtib põhimõte: nagu esimesel päeval, nii kogu aastal. Vara tõusmine tähendaks kogu aasta virge ja virk olla, vältida tuleb äpardusi, kurvastamist, tülitsemist, millegi kaotamist jne. Eriti tuleb hoiduda raha välja andmast.Noorte seas on populaarsest ennustusviisist taldriku keerutamise ning vaimu väljakutsumisega nimelt uusaastaööl.

Nõidumistoimingute kirjeldusi on seoses aastavahetusega enam kui jõulupühadega. Olulised on rahanõidused ning mitmesugused rikastumisvõtted, sealhulgas musta kassi abil. Tänapäeva perekonnatavandis keskendub tähelepanu aasta vahetumisele kesköötunnil.
Püsib komme vana-aasta ööl mitu korda süüa, pärast keskööd siirdutakse veel lauda.

Õnnevalamine on kõige kasutatavam ning nüüdisajalgi populaarne ennustustoiming. Erilisi reegleid ei ole. Igaüks püüab oma käega sulatina külma vette valada. Vajadusel projitseeritakse hangunud tinakämbu profiil seinale ning vaadatakse tähendust varju pealt. Populaarsed sümbolid on pärg – pruudiks saamine, surm, kuulsus; kelluke – kosjad, pulmasõit; kirst – matused; sõrmus – abielu; süda – armastus; häll – lapse sünd, varrud; võti – perenaiseseisus; laev – reis, teekond; kulp – perenaiseks saamine; püss – kroonuteenistus, peigmees on sõjaväelane; raamat – tarkus; peen tinaräbu sümboliseerib raha, rikkust. Uuem komme on kortsutatud paberitüki süütamine taldrikul, tulemus püütakse lahti mõtestada põlemisjäägi varju järgi.
 
Ennustamisel kinga viskamisega heidetakse jalats käega üle õla või otse jalast ukse suunas (ka üle värava). Kui jalats kukub ninaga ukse poole, tähendab see viskaja või ühe pereliikme lahkumist (surma, meheleminekut, elukohavahetust, teenimaminekut). 


Suhteliselt populaarne ennustusviis on olnud üksinda pimedas ruumis (saunas, aidas vm.) kahe küünla vahel peeglisse vaatamine, kusjuures peeglist peab näha olema ukseava. Lisatingimuseks võib olla veel piibli lugemine. Toimingut on peetud ohtlikuks: jutustatakse memoraate kuradi ilmumisest tulevase asemel, surnukirstu nägemisest vm. õuduselamustest ning halbade ennete täideminekust. Emotsionaalne pinge ning ärevus saadab ka ennustamist veeklaasi põhja vaatamisel läbi kuldsõrmuse, kus lisatingimuseks on üksiolek keskööl küünlavalgel. Laulatussõrmust on kasutatud noorte meelelahutusliku arbumistoimingu puhul, kus ajafaktor pole oluline. Mitu korda sõrmus niidi otsa seotuna kellegi käes vastu veeklaasi seina kõlksub, nii mitme aasta pärast on tal pulmi oodata. 

You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate