©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Vana aasta ennustusi.

by - teisipäev, detsember 31, 2013


Aastavahetus seostub mordvalastel hulgaliselt tuleviku ennustustega. Neist vanapärasemad, enam talvisest pööripäevast lähtuvad ning kogu aastavahetustsüklisse kuuluvad on suunatud majapidamise kui terviku heaolule. Tsiviilse kalendri aasta-alguse kehtestamisega 1. jaanuarile tsaar Peeter I poolt 1700. aastal tekkisid eeldused nende ennustuste ülekandumiseks õhtule vastu 1. jaanuari. Ennustuspäevana on populaarne ka 13. jaanuar - vana kalendriarvestuse vana-aasta, ning seda kirikukalendri pühade eeskujul.

Vanarahva uskumus: mida teed 1. jaanuaril, seda teed terve aasta.Esimene vastutulija uuel aastal olgu mees.

Kui kell on vana-aastaõhtul kesköö seljataha jätnud, siis esimene külaline, esimene vastutulija või esimene head uut aastat! soovija peab olema mees. See uskumus on eestlasel nii veres, et mõnigi naine väldib uusaasta esimestel minutitel sõbrannadele helistamist.

Saaremaal aga on meestel komme juba öösel külas ära käia, ning siis võivad naised ka tulla.
Kui naisele tuleb esimesena vastu naine, siis näiteks tüdruk sel aastal mehele ei saa!

Hästituntud rahvusvaheline ennustamisviis on tinavalamine.

Sümbolid:

leib - jätkub kogu järgmisel aastal leiba;
vesi klaasis - mees on joodik või saab tüdruk joodiku mehe;
palju tinaräbu - pere laguneb;
kirst - surma;
pärg - pulmad;
ranits või püss tähendab nekrutiks võtmist.(sõjaväkke minek)

Ristteel häälte kuulamise puhul on mõningaid erinõudeid.
Enda ümber tuleb kaseviha, luua või labidaga ring tõmmata, et kurjad vaimud ligi ei pääseks; maa peale heites kuulata ning saunavihaga igas suunas vehkida.
Teise õpetuse järgi läheb kolme tee ristile kuulama paaritu arv inimesi (3, 5, 7 või 9), ennustustoiming võetakse ette Kristuse sünnipüha ja veeristsete vahel keskööl. Ära võetakse vöö, rist, sõlg, ehted, kõrvarõngad, meesterahva müts vajutatakse sügavalt pähe, juuksed lastakse valla. Ristteele visatud õlgedele heidetakse magama, kõrv vastu maad. Kaitseks shaitanate vastu piirab keegi ennustajad ahjuroobiga. Samuti tasub vana-aastaõhtul pöörata tähelepanu kõiksugu häältele. Öökulli huikamine ja koerte haukumine vihjab peenikese pere juurdetulekule.
Seejärel kuulatakse, mida uus aasta toob.

Sümboolikat:

laul - hea enne;
nutt - surmaenne;
viljakahin - hea saak;
vankrirataste kolin - saab vilja vedada;
lehma ammumine - karjakahju;
veiste pusklemine - kari püsib tugev;
reejalaste kriuksumine - hea viljasaak;
vaikus - ikaldus;
koerahaukumine - meheleminek sellesse suunda, kust hääl kuulda on.
öökulli huikamine vihjab peenikese pere juurdetulekule.


Minnakse üksinda kiriku õue. Mida näha on, see tuleb kätte.  - Jutustaja õde näinud inimest lähenemas ning tundnud ära, et see on ta ise, jooksnud ehmununa koju, jäänudki haigeks ja surnud.

Minnakse toast välja kõndima ja küsitakse esimeselt vastutulijalt tulevase nime.
Minnakse võõra pere akna taha ja kuulatud kõnekatke järgi otsustatakse, mida järgmine aasta toob (hea või halb teema).
Võetakse aiateibaid kätehaardesse. Paarisarv tähendab kallima leidmist või pulmi.
Loendatakse viljaaida kätehaardesse võetud palke, järjestades: vaesele, keskmisele, rikkale (mehele) jne. Samaviisi loendatakse huupi peosse võetud herneid.
Katusest või õlgedest tõmmatakse suuga kimp välja. Kui satub terve peaga pähik, jätkub peres kõike, kui satub poolik - kehv aasta.
Rukki- või nisuvihk pannakse ööseks õue. Kui see hommikuks on härmas, tuleb hea viljasaak.
Minnakse lambalauta huupi lambaid haarama. Mis värvi villaga lammas kätte juhtub, seda värvi juuksed on tulevasel.
Minnakse hobusetalli, seotakse hobusel silmad kinni ja ronitakse turjale. Kui hobune nüüd astub ukse poole, on pulmad tulemas, kui sõime poole, tuleb veel oodata.
Pannakse vana-aasta öösel kana terade juurde. Kui ta hakkab teri nokkima, tuleb hea vilja-aasta.
Teine moodus: Pannakse kõrvu nisuteri, klaasiga vett, leiba, tuuakse kana ja vaadatakse, mida ta kõige ennem võtab. Kui nokib teri, tuleb hea viljasaak, kui joob vett - saab tüdruk joodiku mehe, kui leiba - ei tule toidupuudust.
Minnakse sauna ja pannakse käsi suitsulõõri (seina sees olevasse avasse): kui vastu puutub pehme - tüdruk saab rikkale mehele; ka tuleb hea viljasaak.
Saunas istutakse peegli ette, seljaga ukse poole. Vaadatakse peeglisse, kes uksest tuleb, on tulevane. Ennustatakse veeristsete aegu.

Laulatussõrmus lastakse veeklaasi põhja ning vaadatakse üksisilmi sõrmuse sisse, kuni sinna ilmub tulevase nägu. Nii ennustatakse kogu pühadeaja, 7. -12. jaanuarini.
Visatakse suss või king üle õla ukse suunas ja vaadatakse, kuhu jalatsi nina näitab - sinnakanti saab mehele; ka: kui näitab ukse poole, on perest lahkumine ees.
Pühitakse õhtul purud kokku, koidu ajal minnakse vaatama, kas, ja mis liiki, teri hulgas on - vastavalt kasvab järgmisel aastal vili.
Ööseks pannakse karask pea alla, kui see hommikul on murenenud, tähendab surma.
Pannakse õhtusöögist jäetud pala ööseks peaalla näeb unes tulevast.

Söök jäägu ööseks lauale
Uusaastaööl  söödi mitu korda.
Üks levinumaid tavasid on katta aastavahetuslaud külluslikult – siis ei tule algaval aastal püksirihma pingutada. Sealjuures ei tohi kraami ööseks laualt ära koristada – muidu tuleb vaesus ja nälg. Samamoodi ei tasu toidu ülejääke ära visata, nii võib õnne minema ajada.

"Meie peres on selline uskumus, et 31. detsembril umbes viis minutit enne südaööd panevad kõik peolised oma taldrikutele toitu – viilu leiba, mõne mandariini, killukese võid; igast asjast natuke –, et järgmiselgi aastal süüa oleks. Kokkukuhjatud toidu peab aga enne hommikut ära sööma.

Rahaga seotud uskumused.

Teada on, et kõik vanad võlad tasub enne uut aastat ära maksta. Samamoodi usutakse, et alanud aastal peab raha enne sisse tulema, kui see välja läheb.

"Enne ei tohi kulutada, kui oled ise raha saanud – vii või taarat."
Esimesel jaanuaril ei soovitata ka poodi minna, sest see võib tähendada, et terve ülejäänud aasta kulutad raha.
Kindlasti maksab kõiki 1. jaanuaril külla tulnuid korralikult võõrustada – nii lasete majja küllust.

Uusaastaöö ja esimese jaanuari põhjal saab ka ilma ennustada.
Kui sel päeval on härmas, tuleb hea viljaaasta. Kui lumi on maas, tuleb hea kartulisaak. Kui mets on lumevangis, sureb palju inimesi.
Tähistaevas uusaastaööl vihjab talumehele, et sünnib arvukalt noorloomi.
Kes tahab aga head õunasaaki, raputagu saarlaste kombel uusaastaööl õunapuid.
Rannarahvas vaatab kalakoitu. Kus mere peal kumab, sealt kohast saab palju kalu.
Veel ei tohi aastavahetusel nõusid lõhkuda – muidu ei lase suurem tüli end kaua oodata. Kui aga ikkagi juhtub midagi katki minema, siis ärge visake kilde ära, vaid kaevake need maa sisse, vastasel juhul toimuvad teie majas aasta otsa skandaalid.
Õnn kaob ka majast, kui peolauas tülitsetakse.

Ennustada võib nii tina kui ka luulega
Vana-aastaõhtu on hea aeg tina valamiseks. Tinaga pole hea koonerdada, muidu pole ennustused tõesed. Suurem sorts tagab keerulisema kuju.

Hea ennustamise nõks on visata üle õla ukse suunas king. Jääb see ukse poole ninaga, vahetab viskaja varsti kohta. See ei pruugi ilmtingimata tähendada välismaale kolimist. Võib tähendada ka näiteks uude kooli minekut või mehelesaamist.

Üks ennustamisviis on süüa palju soolast ja minna siis magama. Kes unes sulle vett ulatab, on ilmselt su tulevane kaasa. Selline tulevikku piilumine on levinud idaslaavlaste hulgas.

Julgemad võivad kasutada järgmist moodust. Mine peegli, küünalde ja piibliga üksi pimedasse ruumi. Piibel pane küünalde vahele, seisa seljaga ukse poole ja vaata, kelle nägu peeglist paistab.

Leebem, iseäranis noorte seas levinud ennustamisviis on valida välja mõni luulekogu ja esitada endale huvipakkuv küsimus, vastust otsida juhuslikult lahti löödud lehelt vastu vaatavast salmist. -

Millised uusaastaöö uskumused on mujal maailmas?
Poola -Maksa kõik oma võlad enne uut aastat, muidu oled järgmisel aastal rahahädas. Kanna uusaastaööl uusi aluspükse, siis ootab sind ees palju armuseiklusi.

Bulgaaria- Hoolitse, et kõik riided, iseäranis sokid, oleksid uusaastaööl seljas õiget pidi - muidu läheb uuel aastal kõik soovitule täpselt vastupidi.

Ungari 1. jaanuaril ära vii midagi majast välja, sest see vähendab karjaõnne ja kindlasti ära mine arsti juurde, muidu oled terve ülejäänud aasta haige.

Bali Ööl vastu uut aastat tasub süüa nuudleid, sest need sümboliseerivad rikkust.

Tšehhi 1. jaanuaril pole Tšehhis kombeks pesu nöörile kuivama panna, sest see toob halba õnne, koguni lähedase surma. Välditakse kanaliha söömist, sest nii lendab õnn minema, küll tõstetakse ette läätsesid - et järgmisel aastal oleks palju raha.

You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate