©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Aroomid ja lõhnad mõjutavad meie elu ja käitumist.

by - teisipäev, märts 10, 2015


Lõhnad mängivad olulist rolli inimese enda elus. Mälestused, nii head kui halvad, mõjutavad seda, kuidas teatud lõhnad inimesele mõjuvad – kas masendavalt või hoopis ergutavalt. 
Samuti ka iga inimene lõhnab isemoodi, kõigil meist on oma "lõhnamärk", mis on sama unikaalne nagu hääl, sõrmejäljed või intellekt. Imikueas tunneme me oma ema lõhna järgi ära, suuremaks saades tuleb meil orienteeruda kümnete tuhandete lõhnade seas.
Kui me juhinduksime vaid instinktidest, siis tõenäoliselt oleks inimesi lõhnapeibutistega väga kerge püüda. Ammu tuntud on see fakt, et inimese lõhn määrab teiste suhtumise temasse. Ja veel. Veetlemine on kõige otsesemalt seotud haistmismeelega.

Looduse kutse

Loomariigis tekitavad lõhnad kirge. Sageli ei näegi isane veel emast, kuid juba on tuul temani toonud lõhna, mis joovastab ja tekitab temas himura erutuse. Puhta inimnaha ja juuste lõhn on naturaalsed, seksuaalselt kütkestavad aroomid, mis täidavad analoogilist funktsiooni.
Mõningaid naiste lõhnu tunnevad ainult mehed ja teatud meeste lõhnu - ainult naised. Eksisteerib lõhnu, mille olemasolust pole ei naistel ega meestel enne suguküpsuse saavutamist aimugi.
Mees võib vanduda, et ei hakka iialgi mõnda naist armastama, kuid ükskord juhuslikult tema kõrvale sattudes, tunneb äkki, et soovib talle läheneda. Põhjuseks on naise suguferomoonid – veetlemise aroomid.

Feromoonid

Feromoonid – need on mikroskoopilised keemilised osakesed, mis on higi peamised komponendid ja on võimelised esile kutsuma sugulist erutust, sugulist valmisolekut, mõjutama hormoonide taset ja viljakust, agressiivset või kuulekat käitumist voodis.

Mehe ja naise lõhnad

Meeste higi sisaldab feromooni androsterooni. Peale puhastamist meenutab see higiessents lõhna poolest sandlipuud. Selline aroom kütkestab ja erutab alateadlikult naisi, pannes neid mehi väga seksikatena võtma.
Eksperimendid tõestasid, et sellise lõhnaga aerosoolil on erutav toime. Taolist desodoranti pihustati telefoniputkadesse ja ootesaalide istmetele. Varjatud kaameraga tehtud ülesvõtted näitasid, et need kohad tõmbasid naisi ligi ja nad jäid pidama just nendesse telefoniputkadesse ja nendele toolidele.
Naistel on analoogiline feromoon – kopuliin, mis toimib meestele nagu kutse "tule lähemale". Kopuliini eritub suurel hulgal ovulatsiooni ajal ja meeste meelest on selle lõhn väga köitev. Arvatakse, et eriti intensiivselt eritavad seda feromooni blondiinid ja punapead.

Naiste ja meeste haistmismeel


Naised on lõhnade suhtes tundlikumad kui mehed. Prantsuse teadlased tegid kindlaks, et naised reageerivad eriliselt selle substantsi aroomile, mida nimetatakse eksaltoliidiks – see on muskuse aroom, mis on sageli kallite parfüümide alusmaterjal. Ovulatsiooni ajal toimib seda tüüpi muskuse lõhn eriti tugevalt seksuaalselt küpsetele naistele.
Inglise teadlased testisid naisi, kellel esines intiimsuhetes probleeme.
Selgus, et paljud neist olid - puuduliku haistmismeelega daamid, kellest 10% ei talunud sperma lõhna. Seksuaalhäirete korrigeerimiseks kasutati aineid, mis sisaldasid meeste feromoone.
Mõned mehed on lõhnade suhtes liiga tundlikud, teiste haistmismeel on vastupidi, väga piiratud. Pime pianist George Shearing oli lõhnade suhtes niivõrd tundlik, et võis lõhna järgi öelda, kui ilus oli äsja tuppa sisenenud naine.

Kuidas see töötab

Kõiki aroome võetakse vastu tuhandete pisitillukeste retseptoritega, mis asuvad väikesel piirkonnal otse ninajuure ees. Tänu rohkearvulistele närvisüsteemi tööd käsitletavatele uuringutele tehti kindlaks, et retseptorid edastavad aistinguid mööda närvikiudusid peaaju erinevatesse piirkondadesse. Üheks selliseks osaks on limbiline süsteem, ajuosa, mis kontrollib emotsioone ja suguiha. Sama süsteem on ka pikaajalise mälu hoidja, tänu millele võite te mäletada esimese armastuse lõhna veel pikki aastaid.
Lõhnad mitte ainult ei köida inimesi teineteise külge, vaid võivad ka eemale tõugata. Psühholoogide arvates võib igasugusest partnerite vahelisest sobimatusest üle saada, kuid sellest mitte iialgi.

Lõhnad, mis ravivad impotentsust

Haistmismeelel on võim mõjutada inimest – alates meeleolust ja lõpetades mehe peenise verevarustusega. Kui mees jääb oma haistmismeelest ilma, siis võib tal kaduda ka sugutung ja isegi sugufunktsioon.
Spetsialistide arvates on impotentsuse ravimisel lõhnadest abi. Nii näiteks kutsub kaneeli lõhn esile tugeva vere juurdevoolu peenisesse, lavendli ja kõrvitsapiruka lõhna kombinatsioon aga suurendab vererõhku keskmiselt 40% võrra. Samuti osutus efektiivseks pontšikute ja kõrvitsapiruka lõhna segu.

Lõhnad teevad imesid

Lõhnad võivad aidata ka kaalu langetada. Ameerika teadlased viisid läbi kuus kuud kestnud katse, millest võttis osa üle kolme tuhande ülekaalulise inimese. Neil paluti näljatunde tekkimisel hingata sisse lõhnade segu, mis koosnes banaani, mündi ja roheliste õunte lõhnadest. Ekperimendis osalejad kaotasid selle aja jooksul oma kehakaalust ligi 2 kg kuus.
Lõhnad aitavad efektiivsemalt õppida. Mehed ja naised tegid mitmesuguseid teste 17% võrra kiiremini, kui neile pandi ette lillede aroomidega maskid. Lastel oli tulemus veelgi veenvam.
Lõhnad võivad mõjutada inimesi, kellel on ärevusseisundi sümptomid. Näiteks võib roheliste õunte või kurkide lõhn vähendada klaustrofoobiahaigete paanikat. Meeldivad lõhnad parandavad enesetunnet. Teadlased on loonud aromaatseid aineid, mis võivad esile kutsuda immuunsüsteemi tormilise reaktsiooni, parandada inimese meeleolu. Lõhnad neutraliserivad selliseid seisundeid nagu stress, ärevus, masendus, raev, väsimus ja kohmetus.
Lõhnad panevad inimesi kergemini raha kulutama. Viimane sõna turustamises - alateadvuse aroomidega mõjutamine. Ostjate jaoks märkamatult pihustatakse õhku vastava lõhnaga aerosooli, mille tulemusel paraneb neil meeleolu ning nad avavad meelsamini oma rahakoti.You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate