No Copy

©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

PLASTIKUTE MÕJU TERVISELE ja märgistuste tähendused.

by - esmaspäev, märts 02, 2015


Kui palju Teil majapidamises plastikut leidub? Ja paljud neist on kahjulikud? Järgmine kord kui jogurtit sööd või pudelivett ostad, vaata järgi, millise tähisega on pakend.
Samuti oled märganud plastnõude ja pakendite küljes tähekombinatsiooni või numbrit.
Plasti liigselt demoniseerida pole aga samuti mõtet ning täiendava selguse huvides ongi allpool ära toodud erinevad plastitüübid, et teaksime, mida usaldada ja mida vältida.
Plasti märgistamiseks kasutatakse kolmnurga sees olevaid numbreid ja need leiame pakendi alt.
Nr 1 PET; PETE (polüetüleen tereftalaat – polyethylene terephthalate) on kõige laiemalt kasutusel olev plast vee ja  limonaadi, salatikastmete, mooside jt pakendites/pudelites. Päikese ja kuumaga kokkupuutel hakkab konteiner lagunema. See ei ole nähtav, aga kahjulikud kemikaalid vabanevad pudeli materjalist. Neid pudeleid ei tohi korduvalt kasutada. Materjal on poorne ning bakterid peetuvad seal kergesti.
N2 HDPE (kõrge tihedusega polüetüleen- high density polyethylene) on kasutusel tüüpiliselt piima- ja mahlapudelites, jogurti ja margariini pakendites, veepudelites, mida müüakse korduvkasutamiseks tühjalt. See plast on ohutum korduvkasutamiseks, aga ainult külmade vedelike puhul. Kuumad joogid, pleegitavad ja tugevad puhastusained kahjustavad plasti koostisaineid ja need satuvad joogi sisse. Seda tüüpi plasti  kasutatakse ka majapidamis- ja tööstuskemikaalide pakendamiseks. Tumendatud pudelid on vastupidavamad.
Nr3 V või PVC (polyvinylchloride – polüvinüülkloriid). Tüüpiline mahlapudelites. Korduvkasutamist ei soovitata ftalaatide tõttu, mida kasutatakse materjali pehmendamiseks. Seda tüüpi plast vabastab kemikaale jooki, kui seda korduvalt kasutatakse. See on tugev plast, ilmastikukindel ja seda kasutatakse väga palju väljaspool toiduainetetööstust.
Nr 4 LDPE (low density polyethylene- madala tihedusega polüetüleen) on kasutusel pigistatavates pudelites ja pehmetes konteineri kaantes. Seda tüüpi plasti peetakse ohutuks korduvkasutamisel.
Nr 5 PP (polypropylene- polüpropüleen) on kasutusel korduvkasutatavates mikrolaineahju konteinerites, köögitarvetes, margariini ja võitoosides. Enne mikrolaineahju panemist uuri alati, kas see sobib seal kasutamiseks. Seda plasti peetakse korduvkasutamisel ohutuks.
Nr 6 PS (polystyrene- polüstüreen) on kasutusel munade pakendis, vahtplastist topsides, restoranidest kojuviidavate toitude pakendites.  Sedatüüpi konteiner laguneb kergesti, neid ei tohi kunagi korduvkasutada. Neid ei tohi ka kasutada mikrolaineahjus, sest see kiirendab lagunemisprotsessi.
Nr 7 Teised (ingl.k. other – sageli polükarbonaat või ABC – sõltuvalt polümeerist või polümeeride kombinatsioonist). Kui nõudes kasutatakse kuuma jooki või tugevaid kemikaale, siis vabanevad bisfenoolid. Suures koguses toimivad bisfenoolid hormoonitaoliselt, mõjutades loomuuringutes loomade aju.  Uuringuid inimestel pole veel piisavalt teostatud. Samas leidub küllaldaselt tõendeid, et nad mõjutavad ka inimese tervist.
Bisfenool-A (BPA) on koostisosa, mis muudab plasti elastsemaks, kuid sel on hormoon östrogeeni sarnane toime. BPA kasutamisega seostatakse viljatuse probleemi tõusu tänapäeval, kasvajapuhuseid kudede muutusi ja paljusid muid terviseprobleeme. Nad vabanevad pesemisel ja kuumutamisel. Kui pakendil on nr 7, siis sisaldab see BPA-d.
Praeguseks on Euroopa Liidus BPA kasutamine beebipudelites ja -tassides küll keelatud,  kuid kuna saadaval on igasuguseid tooteid, siis tuleks plasti ohutuses kindlasti ka isiklikult veenduda.
Kõige kindlam on eelistada  klaasnõusid plastnõudele.
Eelista järgmiste koodidega plasti, kuna nendest vabaneb vähem kahjulikke kemikaale: Nr 5, Nr 4,  Nr 2 – külmalt, Nr 1 – ühekordselt.
Väldi Nr 6 ja Ńr 7 taaskasutamist.


Allikad - tervisekool. Fysioviis tabel.

You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate