No Copy

©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Lavendel kui tervendaja

by - Pühapäev, august 16, 2015


Lavendlit on sajandeid kasutatud kire sütitajana.
Lavendlilõhnalisi vanne võtsid juba antiikaja inimesed.
Ladinakeelne Lavendula arvatakse lähtuvat verbist lavare, mis tähendab pesemist. Lavendli algseks kodumaaks peetakse Põhja-Hispaania mägialasid, kust ta juba antiikajal levis Vahemere äärde, leides kasutust seepides, aroomiõlides, rahvameditsiinis, mumifitseerimisel ning isegi usurituaalides.
Pole vist kedagi, kes poleks kuulnud midagi lavendlist, põlisest lõhna- ja maitsetaimest.
Paljud taimetargad kasutavad lavendlit migreeni, ja menopausist tingitud ärrituse raviks.

- Eriti kasulik on lavendel hingamisteede, eriti köha, nohu, või üldse gripi puhul. Kui kopsud ja nina on nohust kinnine ja rögane, aitab selle vastu suurepäraselt lavendel.Samuti aitab see eemal hoida juba õhus levivaid viiruseid.
- Lavendel on kõigeparem stressi ja ärevuse leevendaja.
- Lavendlitaimes, peamiselt õites, leidub rikkalikult väärtuslikke eeterlikke õlisid. Tööstuslikult toodetud lavendliõlil on tugev rahustav ja lõõgastav toime, mis eriti hästi väljendub vette lisatult ehk vannidena. Viimasel puhul toimib lavendliõli ka antiseptiliselt ehk pindmisi nakkusi ja põletikke tohterdavalt. Lavendlikümblused mitte ainult turgutavad väsinud ja valutavaid jalgu, vaid aitavad ravida nahaseent ning kiirendavad hõõrdunud kohtade ja nahalõhede paranemist. Soodsalt mõjuvad lavendlivannid ka päikesepõletuse, nahaärrituste ja putukahammustuste puhul.
-Lavendel ergutab naha verevarustust, mistõttu lavendliürdi või lahjendatud õli kompressid parandavad verevalumeid ja turseid. Erinevalt teistest eeterlikest õlidest võib määrida lavendliõli väikestele kahjustatud nahapindadele ka lahjendamata kujul.
- Sissehingamisel mõjuvad lavendli eeterlikud õlid rahustavalt ja tõstavad meeleolu, leevandavad psüühilistest pingest tekkinud peavalu ning soodustavad uinumist. Seetõttu on väga populaarsed kuivatatud lavendlit sisaldavad padjad. Hästi mõjub lavendliõli ka aroomilambis, aurutis ja küünlas, ülitundlikkuse puudumisel võib õli tilgutada otse padjale.
- Seespidiselt tarbituna väljutab lavendel liigset vett, leevendab soolekrampe ja vähendab gaase.
- Lavendli vesitõmmis vaigistab sooleärritusest tingitud kõhuvalu ning vähendab soolegaase. Tõmmiseks valatakse supilusikatäiele kuivatatud õienuppudele 5 dl keeva vett, hoitakse kaane all 10–15 minutit ja kurnatakse. Tõmmis juuakse ära ühe päeva jooksul väikeste portsjonitena. 

 Hoiatus! Nagu ühtki teist eeterlikku õli, ei tohi lahjendamata lavendliõli mingil juhul kasutada seespidiselt. Ülitundlikele võib lavendel aga tekitada allergiahooge.

Kasutatud materjale - ajakiri Kodukiri ja internet.

You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate