No Copy

©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Parimad kodused õhupuhastajad-taimed

by - Kolmapäev, november 11, 2020
Meie tubane puhas õhk sõltub just toas kasvavatest taimedest, sest taimed "toodavad" hingamiseks ja eluks sobiliku hapniku. Vaatame järgi millised toataimed, õhu puhastamise ja niisutamisega siis kõige paremini hakkama saavad?

Tups-rohtliilia
Neil kellel on kodus siseviimistluses kasutatud palju tehismaterjale, võiks tuppa tuua mõne tups-rohtliila. Kui see taim on teil kodus, kaovad õhust mikroobid. See taim on üks kergemini hooldatavamaid toalilli ja talub isegi halba kohtlemist sellepärast võib seda õhupuhastajat kõige sagedamini köögis näha. Õigesti hoituna kasvab temast aga lopsakaks ja uhke ripptaim.
Üksainus täiskasvanud rohtliilia vähendab mürkainesisaldust õhus kuue tunniga poole võrra ja ööpäevas isegi 85%. Et õhk püsiks puhas piisab normaalsuurusega kodus 3-5 rohtliiliast. Taimed aitavad ka muude õhusaastajate nagu sigaretisuits ja ahjudest tuleva suitsu vastu.
Hooldamise saladused. Kuigi taim armastab üldjuhul palju valgust, võib ta ka varjus kasvada ning kuiva õhku taluda. Talle meeldib kui teda ohtralt kastetakse, kuid jälgi, et vesi ei koguneks alusele. Kuna tupsrohtliilia juured kasvavad laiali, peab tal olema lai pott.

Kuldviljakpalm on see kõige-kõige st parim ja efektiivsem õhupuhastaja ja -niisutaja, eemaldades õhust ka toksilisi aineid.
Kütteperioodil, kui õhk toas muutub väga kuivaks, siis võid lisaks kasutada ka elektrilist õhuniisutajat. Palm on kiirekasvuline ja väetades regulaarselt, kasvab lehepuhmas jõudsalt ning annab kiiresti soovitud lopsaka efekti. Sobib hästi näiteks töökeskkonna hubaseks muutmisel ka kontori- ja avalikesse ruumidesse.

Diffenbahia mõjub nagu efektiivne biofilter. Ta imab õhust toksiine, vastu annab aga hapnikku. Filtriteks võivad olla mitte ainult taime lehed, vaid osaliselt ka juured. Lisaks on tähele pandud, et diffenbahia bioväli mõjub inimesele soodsalt. 
Hooldamise saladused. Taime on kerge kasvatada, ta ei talu vaid madalaid temperatuure ega tõmbetuult. Eelistab valget või poolvarjulist kohta. Hooldamine on lihtne: hoidke pinnas pidevalt niiskena ning piserdage lehti. Talvel tuleb kastmist vähendada ning väetada ei tuleks teda siis üldse.

Tõlvlehik  Kui soovid, et tõlvlehik puhastaks sinu kodus või kontoris õhku 24/7, siis anna talle palju
tähelepanu – kasta hoolikalt kevadest sügiseni ja hoia potimuld ühtlaselt niiskena. Talvel kasta harvem, et muld ülearu niiskeks ei jääks. Kuna ta eelistab kõrget õhuniiskust, siis piserda sageli. Kui soovid, et taim õitseks rikkalikult, siis väeta teda korrapäraselt.

Luuderohtu  
Kui õhk kodus või kontoris on justkui seisma jäänud ja kuiv, siis võib olla väljapääsuks 
ronitaime luuderohu kasvatamine. Seda taime kirjeldatakse kui allergeenide peatajat. Katse näitas, et kui 
ruumi toodi luuderohi ja kuue tunni möödudes mõõdeti õhus lenduvaid allergeene, siis nende hulk oli vähenenud lausa 60 protsenti. See on vähenõudlik, õhku hästi puhastav taim, mida mõnes paigas lausa pühaks peetakse.


Draakonipuul on palju põnevaid sorte. Heleda ja kiirgavana hakkab draakonipuu õhku puhastama kohe, kui ta ruumi tuuakse. Näiteks ääris-draakonipuu on mugav taim just kontorisse, kuna vajab vähest hoolt ning on leplik erinevate inimeste ja keskkonnatingimuste suhtes.

Ka havisabad on head õhupuhastajad ja neil on teisigi häid omadusi, nagu väiksem valguse- ja kastmisvajadus ning hõlbus paljundus.
Lõhnav pelargoon toob tuppa head sidrunilõhna. Rootsis nimetatakse teda dr Westlundi lilleks. Olles täheldanud pelargooni ergutavat mõju haigetele, kasvatas see mees neid oma haiglas igal aknalaual.
Kõik filodendronid on head õhupuhastajad.
Tääkliilia filtreerib õhust hästi formaliini, bensiini ja triklooretüleeni.
Ka bambusbanaan ja gerbera puhastavad õhku mürgistest gaasidest.
Taimede õhkupuhastav toime põhineb sellel, et nad fotosünteesi protsessis kasutavad õhust süsihappegaasi ja eraldavad hapnikku.


You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate