Äädikat saab majapidamises nii mitmetigi ära kasutada
Mõningaid ajaloolisi kasutusviise:
- Hippocrates kirjeldas äädikat kui ravimit paljude haiguste vastu
- Babüloonlased kasutasid äädikat toidu säilitamiseks ja marineerimiseks
- Caesari väed kasutasid äädikat joogiks
- Jeesus Kristusele pakuti enne ristilöömist äädikat joogiks
- Meremehed kasutasid pikkadel reisidel äädikat toidu säilitamiseks
- I Maailmasõjas kasutati äädikat sõdurite haavade ravimiseks
Järgnevalt anname näpunäiteid, kuidas kasutada äädikat kui efektiivselt ja loodussõbralikku vahendit.
Vannitoas
- Väiksemaid toru ummistusi proovi sooda ja äädika abil likvideerida.Paar lusikatäit soodat kraanikausi äravoolutorusse ja siis umbes pool klaasi äädikat peale valada,lasta 15-30 min. seista ja siis kraanist vesi peale lasta.
- Duššiotsiku puhastamine. Katlakivist tuhmikstõmbunud ja ummistunud dušipea saad puhtaks, kui pistad selle üleöö äädikalahusega täidetud kotti seisma.
- Äädikas eemaldab tõhusalt kusihappe (pissikivi) wc-potist, mis jääb veepiirist allapoole,
Toas
- Aknaraamide värvimisel tõmba äädikaga paari sentimeetrine ring ümber raami ääre, siis ei jää värv klaasikülge, kui juhtud veidi mööda värvima.
- aknapesuvahendAknapesuvahend - tehke 1/1 veest ja 5% äädikast lahus
- Suitsulõhna riietelt ja jalanõudelt saab ära, kui valada kuuma veega täidetud kaussi 250 ml 5% äädikat, seejärel riputada suitsulõhnalised riided ja/või jalanõud kausi kohale.
- Aurutriikraud -Katlakivi eemaldamiseks aurutriikrauast sega võrdsetes kogustes äädikhapet ja destileeritud vett ning täida sellega veemahuti. Kuumuta triikrauda 5 minutit, seejärel vajuta aurunuppu riidetüki kohal, et mahutist eralduks katlakivi. Kui triikraud on jahtunud, vala lahus
välja. Loputa mahuti korralikult.
- Lillede eluea pikendaja -sega leiges vees 2 tl äädikat ja 2 tl suhkrut ning kasuta saadud lahust vaasivees. Kärbi varsi ja vaheta vett iga viie päeva tagant.
- Värske köögivilja loputamine -Salati ja köögivilja värskendamiseks või poest ostetud tööstuslikult toodetud värske köögivilja puhastamiseks kemikaalijääkidest leota neid külmas vees, millesse on lisatud 2 sl äädikhapet. Pärast leotamist loputa.
- Külmikud- Puhasta külmikut seest lahusega, mis on valmistatud võrdsest osast äädikhappest ja veest.
- Toidulõhnade eemaldamiseks köögist kuumuta potis 5 minutit äädikhappelahust.
- Ebameeldiv lõhn- Seisnud termostese lõnast saab selle eemaldada loputades termost äädikaveega.
- Putukad -Kui oled hädas putukatega (majasoomukad, sipelgad vms), pühi köögipindu lahjendamata äädikhappega. See peletab putukad ja desinfitseerib pinnad.
- Mikrolaineahjud- Mikrolaineahju puhastamiseks ja värskendamiseks täida ahju sobiv kauss äädikhappega ja keeda seda ahjus. See aurutab seinetelt lahti kuivanud toidujäägid, mille võib seejärel pehme niiske lapiga eemaldada.
- Puidust lõikelaudade desinfitseerimiseks sobib ideaalselt 5% äädikas, see eemaldab neilt kogunenud toidulõhnad.
- Verevalumi kiiremaks paranemiseks tupsuta kohta äädikaga.
- Rõngakujulised plekid puitmööblil- eemaldamiseks valmista lahus ühest osast äädikhappest ja ühest osast oliiviõlist. Hõõru lahust plekile pehme lapiga, seejärel poleeri mesilasvahaga.
- Poleeritud mööbli läike taastamiseks kasuta 50/50 äädika ja päevalilleõli segu.
- Kui sul on tekkinud talvejalatsitele soolarandid või veeplekid, siis neid saab eemaldada tehes 1/1 vahekorras vee ja äädika lahuse, millega neid puhastada.
- Tõhusa poleerimisvahendi saamiseks sega 1 tl soola ja 1 tass äädikhapet, lisades pasta valmistamiseks piisavas koguses jahu.(Messing, vask ja tinasulam) Kata ese pastaga ja lase 15 minutit seista. Pese pasta sooja veega maha ning poleeri pehme kuiva lapiga.
- Punase veini plekid -Tupsuta plekki kohe pehme kuiva lapiga ning seejärel lahjendamata äädikhappega niisutatud käsnaga, kuni plekk kaob.
- Kui sul on tekkinud talvejalatsitele soolarandid või veeplekid, siis neid saab eemaldada tehes 1/1 vahekorras vee ja äädika lahuse, millega neid puhastada.
- Kõvaks kuivanud värvipintslite pehmendamiseks leota nende harjaseid kuumas äädikhappes. Loputa enne kasutamist puhtas seebivees.
- Kui te olete hädas kassiga, kes regulaarselt pissib majapidamises kohtadesse, kuhu ei tohiks, siis katsetage äädikat. Tupsutage äädikat paikadesse, kuhu kass pissida armastab ja suure tõenäosusega saate pissimise kombest lahti, vähemalt äädikalõhnases kohas.
- Villaste või puuvillaste tekkide pesemisel lisa loputustsükli ajaks kaks tassi äädikhapet. See muudab tekid pehmeks, kohevaks ja eemaldab seebijäägid.
0 comments
Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.