No Copy

©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Andresepäev

by - laupäev, november 30, 2013


Andresepäevast algab advendiaeg. Varasemas rahvakalendris oli andresepäev külma ja talve saabumise päev. Tavaks oli kogu öö põletada tuld. Lääne-Euroopas, kuid ka meil on andresepäev oluline kui esimene armsama ennustamise tähtpäev pikas talviste ja kevadiste ennustuspäevade reas.
Enamik ennustusviise sarnanevad aastavahetusel ja muudel kriitilistel aegadel rakendatavatega. Andresepäevane tulevase ennustamine pole meil kunagi olnud nii populaarne kui Lääne-Euroopas, kust on Eestisse levinud näiteks mitmed selletarbelised loitsud ja muud tavad. Tulevast püütakse näha unes, paludes enne uinumist: "Eos, Meos, püha Andres, näita mulle mu südame armukest." Lausumise juures tuleb külvata sümboolne peotäis viljateri või linaseemneid aseme ette. Lõuna-Eestis on teri puistatud voodisse.

Veel süüakse soolast ja asetatakse veenõu voodi alla – tulevane toob unes juua, jäetakse pestud nägu kuivatamata – kuivataja on armsam, pannakse vastassoo riideese või pool õuna padja alla jne.

Andresesandid ja andresed
Andresed olid mehed. Ringi käidi maskeeritult või tahmaga määritud näoga, laulmise eest saadi andeid. Vahel on maskeeritutel olnud kaasas hark ja nad on kontrollinud käsitöid. Lauluna on kasutatud mardi- ja kadrilaule, refrääniga "Andres, Andres".
Saaremaal olevat olnud kombeks, et mehed käisid andresepäeval samamoodi sandiks kui mardipäeval. Ei muud vahet olnudki, kui et andresantidel olla ahjuhargid kaasas olnud.
Kuidas ennustada armsamat
Minna magama sooviga teda unes näha.
Süüa enne voodisse minemist soolast, panna veenõu voodi alla – tulevane toob unes vett juua. Sobivad muudki lihtsad vanad ennustusvõtted. Võib ka kirjutada eesnimesid paberitükkidele ja rullida need kokku – õige nimi on hommikuks siledal paberil.
Millal ennustada
Kindlatel öödel: andresepäev, vana-aastaõhtu, vastlapäev, jaanipäev.
Millega ennustada
Heina, lillede, ... peegliga - sõltub päevast ja sellest, mida tahad teada.

Mida ei tohi kindlasti teha
Mitte mingil juhul ei tohi sellelt, keda unes näed, midagi vastu võtta ega temale anda. Vanad hirmutuslood räägivad, et tõenäoliselt võtad sa tema käest ära midagi, mis tõmbab talle kaela pahandusi ja sulle suure õnnetuse või surma. Ei maksa ka unes kellelegi midagi anda – tõenäoliselt annad ära mõne endale kalli inimese või midagi, milleta ei saa enam kuidagi hakkama.
Ei maksa asjatult pöörduda inimeste hingede ja vanade jõudude poole.


Ent rohkem on tuntud andresepäeva kui viimase novembripäeva ilmaennustus-tava.
Andresepäev arvati olema see päev, mis tingimata lõpetab kadripäevase sula, kui see siiani ikka veel kestnud on. Sellepärast on andresepäeva mõnikord nimetatud ka külmapäevaks ja hilisemal ajal ka talve alguse tähiseks.
Andresepäevase tuule suunda usuti kestvat kuni talvise pööripäevani välja. Sajune andresepäev jällegi ennustas, et uue aasta alguseks on see maa kõik valge lume all, kuhu andresepäevane sadu puutus.
Kuna andresepäev lõpetab novembrikuu, siis vaadati tagasi ka kogu möödunud kuu peale ja püüti sellest talve nägu ette näha. Ikka arvati, et soe ja vaikne november kestab samasugusena edasi ka detsembrisse. Külm november ennustavat jällegi veidi soojemat ilma talve teise poolde, kuid kevad olevat sellegipoolest jahe ja visa tulema. Kui aga november on tormine olnud, siis tuleb ka kevad suure tuulega. Eriti heasti pidi saama novembrituultest järgmise aasta maikuu tuuli välja lugeda - et samasugused pidada olema.
Veel uskusid mõned sellist asja, et kui andresepäeva õhtul või öösel on täiskuu, siis pesevad noored naised selles kuuvalguses silmi ja näitavad näpuga kolm korda kuu poole. Et siis saavad nad omale imelise helevalge jume ja sama ilusad lapsed.

Erilisi töökeelde ega kohustuslikke ära tegemist vajavaid asju andresepäeva juurde ei kuulu.
Niipalju ehk ainult, et andresepäeval midagi aidast ega keldrist ei toodud. Kõik, mis arvati tarvis minevat, toodi välja juba eelmisel päeval. Seda siis sellepärast, et kuna andresepäev oli nagu talveaja ja suveaja vahekoht, siis olevat see üks väga sobiv aeg ka söögikambri uksele puhkuse andmiseks. Vististi midagi tänapäevase ostuvaba päeva moodi siis.Allikas ja lisaks

You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate