No Copy

©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Kuidas eemaldada erinevaid plekke

by - Kolmapäev, detsember 29, 2021

Pole mõtet üritadagi kirjeldada neid tundeid, mis meid valdavad, kui avastame lapse uuel valgel T-särgil terve rea võililleplekke või oma pükstel kleepuva nätsu. Kuidas küll neist lahti saada?

Mida kiiremini pleki eemaldamisega alustada, seda tõenäolisem on, et sellest ka lahti saab. Iga pleki eemaldamine nõuab kannatust, sest tihti ei ole ühekordsest puhastamisest veel kasu.
Jägnevalt mõned nõuanded, kuidas eemaldada erinevaid plekke:


Liim, atsetoonipõhineNühkige atsetooni või õlivaba küünelakieemaldiga. Atsetaatkangas ei talu atsetooni!
Liim, petrooleumipõhineTupsutage bensiiniga.
EpoksiidliimMidagi pole teha… Seda ei saa kunagi ära.
Liim, etanool butüülatsetaat põhineVaadake atsetoonipõhist liimi.
Liim, veepõhineLeotage rõivast terve öö soojas vees.
AprikoosVaadake puuviljamahl.
BanaanLoputage plekki koheselt nii kuuma veega kui kangas kannatab. Kui plekk ei ole täielikult kadunud, siis tupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga või leotage soojas piimas. Vajadusel hõõruge plekki vedela glütseriiniga ning laske seista 10 tundi või niisutage lahjendatud äädikhappe või vesinikülihapendiga.
ÕluKaob tavalises pesus.
MarjadLoputage plekki koheselt nii kuuma veega kui kangas kannatab. Kui plekk ei ole täielikult kadunud, siis tupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga või leotage soojas piimas. Vajadusel hõõruge plekki vedela glütseriiniga ning laske seista 10 tundi või niisutage lahjendatud äädikhappe või vesinikülihapendiga.
Peedimahl/punane kapsasHõõruge plekki värvitu nõudepesuvedelikuga ning pange 5-6 tunniks plastkotti. Valge kanga puhul tupsutage plekki 1% naatrium hüpokloriti või segage 1 tl naatrium ditioniidi (valgendi) suure tassi kuuma veega ning loputage. Ärge kasutage õrnade kangaste nagu siid ja vill puhul.
Linnu väljaheideOodake kuni plekk on kuiv. Harjake/kaapige ära nii palju kui võimalik. Hõõruge 2 spl valge äädika ja 1 dl vee seguga. Kui plekk ei kao, siis niisutage värvitu nõudepesuvedelikuga ning pange 5-6 tunniks plastkotti.
VeriRiided, mis taluvad kuuma veega pesemist või värvilist pesu, tuleb koheselt loputada külmas vees. Enne rõiva pesemist leotage seda külmas soolavees. Tupsutage vanu plekke 8% lahjendamata ammoniaagiga.
PõletusjäljedKeetke rõiva põlenud tükikest madalal temperatuuril 1 tassi (250 ml) seebi ja 1/2 liitri piimaga. Võite tupsutada ka valge äädikaga. Kui rõivas on puuvillast, villast või siidist, siis tupsutage plekki vesinikülihapendiga. Toimib ainult kergelt kõrvetatud plekkide puhul.
KüünlavahaPange rõivas plastkotti ning seejärel mõneks tunniks sügavkülma. Võtke välja ja koorige vaha ära. Kui vaha jääb veidi alles, siis pange paberrätiku tükike pleki peale ja alla ning triikige.
NärimiskummPange rõivas plastkotti ning seejärel mõneks tunniks sügavkülma. Võtke välja ning kraapige närimiskumm ära. Ikkagi allesjäänud pleki koht: asetage tükike bensiiniga niisutatud puuvilla pleki alla ja hoidke kuni plekk muutub pehmeks. Hõõruge ettevaatlikult ainult pleki kohta.
KloorKui pritsisite kloori värvilistele riietele, siis pole midagi teha. Värvi kaotanud plekid ei lähe ära. Ainult üht väikest plekki on võimalik pärast juhtunut parandada, kattes pleki rõivaga ühte värvi veekindla markeriga.
ŠokolaadLeotage plekki seebis, värvitus nõudepesuvedelikus või glütseriinis, seejärel peske. Kui järele jääb õline plekk, siis eemaldage see gaseeritud veega. Alternatiivina: Leotage rõivast täispiimas umbes 15 minutit, seejärel hõõruge plekki kuni see kaob.
KohvKasutage glütseriini või piima. Hõõruge plekile glütseriini ning jätke ööks seisma. Või hõõruge plekile glütseriini ning leotage piimas.
Värviline kriitTupsutage plekki bensiiniga, kasutades lappi või pehmet harja/hambaharja.
KarriMärkimisväärne karri koostisosa on harilik kurkum, mida kasutatakse ka tekstiilivärvina. Seega on vajalik kiire reageerimine. Kallake plekile glütseriini ning jätke ööseks seisma. Kallake plekile natuke värvitut nõudepesuvedelikku ning jätke seisma 5-6 tunniks. Alternatiivina: Tupsutage tärpentinõli, 8% lahjendamata ammoniaagi ja majapidamisseebi seguga.
VõilillepiimValge puuvillane riietus: Hõõruge majapidamisseebiga ning jätke ööks seisma. Kraapige ära ja pühkige niiske lapiga. Värvid: Tupsutage plekki 1 dl vee, 1 dl piirituse ja 2 tl värvitu nõudepesuvedelikuga.
DeodorandiplekidTupsutage seguga, milles on 1 osa valget äädikat ja 4 osa vett. Loputage. Või niisutage plekki veega, hõõruge plekki vähese küpsetuspulbriga ning jätke ööks seisma.
MunaHõõruge värvitu nõudepesuvedelikuga ning pange 4-5 tunniks plastkotti.
RasvadEnamus rasvaplekke kaovad tavalises pesus, kuid Te võite turvata oma tegevust kui tupsutate plekki värvitu nõudepesuvedelikuga ning jätate selle mõneks tunniks plastkotti seisma.
ToiduvärvTupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga ning laske seista 5-6 tundi. Alternatiivina: Leotage paar tundi poole koguse vee ja poole koguse glütseriini segus. Kui plekk on ikka peale pesu nähtav, siis tupsutage bensiini või 25% ammoniaagi ja vee (1 spl ammoniaaki 1 l vee kohta) seguga.
PuuviljamahlLoputage plekki koheselt nii kuuma veega kui kangas kannatab. Kui plekk ei ole täielikult kadunud, siis tupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga või leotage soojas piimas. Vajadusel hõõruge plekki vedela glütseriiniga ning laske seista 10 tundi või niisutage lahjendatud äädikhappe või vesinikülihapendiga.
RohiKallake plekile glütseriini ning laste seista 10-15 minutit. Alternatiivina: harjake hambapastaga.
JuuksevärvPeaaegu võimatu eemaldada. Kasutage valge või värvikindla rõiva puhul värvitustamise vahendit.
MahlLoputage plekki koheselt nii kuuma veega kui kangas kannatab. Kui plekk ei ole täielikult kadunud, siis tupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga või leotage soojas piimas. Vajadusel hõõruge plekki vedela glütseriiniga ning laske seista 10 tundi või niisutage lahjendatud äädikhappe või vesinikülihapendiga.
KetšupTupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga ning laske seista 5-6 tundi. Alternatiivina: Leotage paar tundi poole koguse vee ja poole koguse glütseriini segus. Kui plekk on ikka peale pesu nähtav, siis tupsutage bensiini või 25% ammoniaagi ja vee (1 spl ammoniaaki 1 l vee kohta) seguga.
HuulepulkPistke plekk täispiima sisse. Vahetage piima kuni enam ei eraldu huulepulga värvi. Pange plekile värvitut nõudepesuvedelikku ning laske seista 4-6 tundi. Kui peale pesu on jäänud värvi, siis tupsutage kuiva rõivast piiritusega.
IhupiimKasutage bensiini. Asetage pleki alla tükike paberrätikut. Niisutage pleki ümbrust bensiiniga, vältimaks plekistumist ning seejärel tupsutage plekikohta. Jätkake kuni plekk on peaaegu kadunud.
MeikNiisutage värvitu nõudepesuvedelikuga ning pange 5-6 tunniks plastkotti seisma. Kui plekk pole täielikult eemaldunud, siis nühkige piiritusega.
RipsmetuššKallake peale nõudepesuvedelikku ning laske seista plastkotis 5-6 tundi. Kui see ei ole küllaldane, siis tupsutage bensiiniga.
PiimTupsutage plekile natuke värvitut nõudepesuvedelikku, pange rõivas plastkotti ning laske öö otsa seista. Kui mõni rasvaplekk on alles, siis eemaldage see gaseeritud veega.
Hallitanud/ kopitanud riidedKaob kui rõivaid pestakse 60° C veega. 40° C vett taluvate riiete plekke nühkige valge äädikaga. Kui rõivas lõhnab ikka hallituse järele, siis kasutage mittevalgendavat desinfitseerivat vahendit - järgige juhiseid.
MuldÄrge laske mullal kaua olla. Enne seebi või värvitu nõudepesuvedelikuga hõõrumist leotage rõivast natuke aega külmas vees. Kui rasvaplekke on alles, siis eemaldage need gaseeritud veega.
MudaLaske kuivada. Harjake ära nii palju kui võimalik. Hõõruge värvitu nõudepesuvedelikuga ning pange 5-6 tunniks plastkotti.
SinepKallake plekile värvitut nõudepesuvedelikku ning laske seista 5-6 tundi. Kui peale pesu on jäänud plekijälgi, siis tupsutage väikese koguse bensiiniga või 25% ammoniaagi ja vee seguga (1/2 spl 1/2 l vee kohta).
KüünelakkLaotage rõivas imavale alusele. Tupsutage atsetooniga ning kuivatage koheselt paberrätikuga. Ärge unustage eemaldada rõivast aluspinnalt, et plekk ei leviks. Atsetaatkangad ei talu atsetooni - kasutage selle asemel amüloatsetaati.
ÕliHõõruge plekki võiga. Alternatiivina: Tilgutage plekile bensiini ning vajutage paberrätiga nii väljastpoolt kui seestpoolt. Ärge unustage rõivast ära võtta, et paberisse imbunud õli ei tekitaks levides suuremat plekki.
ÕlipastellidTupsutage plekki bensiiniga, kasutades lappi või pehmet harja/hambaharja.
Värv, õli baasilTupsutage värskeid plekke vähese tärpentiiniga. Nühkige kuivanud plekke majapidamisseebiga ning laske seista öö läbi plastkotis. Kraapige seep ära ning pühkige niiske lapiga.
Värv, vee baasil, plastik ja akrüülHõõruge plekile nõudepesuvedelikku või majapidamisseepi ning laske seista öö läbi plastkotis. Majapidamisseep tuleb ära kraapida ning seda ei tohi kasutada siidi ja villa korral.
VirsikLoputage plekki koheselt nii kuuma veega kui kangas kannatab. Kui plekk ei ole täielikult kadunud, siis tupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga või leotage soojas piimas. Vajadusel hõõruge plekki vedela glütseriiniga ning laske seista 10 tundi või niisutage lahjendatud äädikhappe või vesinikülihapendiga.
PliiatsNühkige kustutuskummiga. Alternatiivina: pange peale nõudepesuvedelikku ning laske seista 5-6 tundi.
ParfüümTupsutage võrdses koguses vee ja piirituse seguga.
ParfüümiplekkTupsutage äädikaseguga, vahekorras 1 osa valget äädikat ja 4 osa vett. Loputage.
ÕietolmEemaldage lahtine õietolm tolmuimeja või kleeplindiga. Hiljem tupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga ning laske seista öö läbi.
Punane veinVärsked plekid: Loputage vees või valges veinis. Või pistke keeva piima sisse, seejärel tupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga. Kuivanud plekid: Pange rõivas sügavkülma punase veini kristalliseerumiseks. Alternatiivina: Asetage puhast nõudepesuvahendit plekile ja laske toimida üle öö.
VaikLaotage rõivas imavale pinnale, tupsutage atsetooniga (mitte atsetaatkangast) või piirituse ja tärpentini seguga. Kuivatage koheselt paberrätikuga. Aluspind on samuti imav, nii et võtke rõivas ära takistamaks pleki levikut.
RoosteLeotage materjali hapupiimas (hapendamiseks kallake tassi piima sisse 2 tl/10 ml äädikat) või sidrunimahlas ning hõõruge soolaga. Hoidke otsese päikesevalguse käes kuni kuiv. Võite samuti tupsutada rooste eemaldusvahendiga, oblikhappe või 1 osa sidrunhappe ja 9 osa vee seguga.
KingamäärePange plekile glütseriini ning laske seista üle öö.
SoodaHõõruge jääkülma veega. Kui see ei aita, siis niisutage plekki nõudepesuvedelikuga ning laske seista 4-5 tundi.
TahmKasutage tolmuimejat või patsutage kleepuva kleeplindi poolega, niisutage värvitu nõudepesuvedelikuga ning pange plastkotti 5-6 tunniks.
Kleepuvad ainedKasutage bensiini. Asetage pleki alla tükike paberrätikut. Niisutage pleki ümbrust bensiiniga, vältimaks plekistumist ning seejärel tupsutage plekki. Jätkake kuni plekk on peaaegu kadunud.
TeeKastke rõivast täispiima sisse kuni piim on värvunud. Seejärel tupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga ning laske seista plastkotis 5-6 tundi. Alternatiivina: Kallake plekile glütseriini ning laske seista 10-15 minutit. Eemaldage väga kangekaelne plekk alkoholiga.
TubakasLeotage rõivast ensüüme sisaldavas pesuaines või niisutage pleki kohta vahendiga. Laske seista paar tundi.
TomatikasteTupsutage värvitu nõudepesuvedelikuga ning laske seista 5-6 tundi. Alternatiivina: Leotage paar tundi poole koguse vee ja poole koguse glütseriini segus. Kui plekk on ikka peale pesu nähtav, siis tupsutage bensiini või 25% ammoniaagi ja vee (1 spl ammoniaaki 1 l vee kohta) seguga.You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate