No Copy

©koduhaldjas.blogspot.com.ee. Toetab Blogger.

Sidruni kasulikkusest.

by - reede, juuli 19, 2013


  Vana legend räägib kaukaaslasest, kes vürsti ebasoosingu tõttu sattus vanglasse. Tal lubati valida üks toit oma maitse järgi. Mees palus tuua sidrunit, selgitades üllatunud valvuritele, et sidrunilõhn teeb meele rõõmsamaks, koor ja seemned on kasulikud südamele, viljaliha toidab ning mahl kustutab janu.
Lisaks C-vitamiinile sisaldab sidrun ka rohkelt muid tervislikke aineid, mis aitavad sind hoida nii sees- kui välispidiselt.

Miks sidrun on kasulik.
Sidrunimahl on looduslik antioksüdant, mis aitab noorust säilitada, haigusi ennetada ja organismi puhastada. Lisaks rohkele C-vitamiinile (100g/50mg) sisaldab sidrun kaaliumi, rauda, magneesiumi, pantoteenhapet, niatsiini ja eeterlikke õlisid. Viimaseid kasutatakse peamiselt loodusravis (aroomiteraapia, kahjulike bakterite ja seente ravi, psüühilised ja füüsilised vaevused jms). Sidrun on seedimist soodustav ja ta reguleerib mao happelisust, kergendades gastriiti ja seedimatust.
Tugeva antiseptilise ja antibakteriaalse mõjuga on ta efektiivne infektsiooniliste seisundite ravimisel, eriti külmetuse, gripi ja kibeda kurgu puhul. Lisaks stimuleerib sidrun immuunsussüteemi ja tugevdab organismi vastupanu infektsioonidele.
Juba sadu aastaid tagasi peeti sidrunit ravimiks iivelduse, oksendamise ja kõhulahtisuse vastu. Sidrunimahla on kasutatud nii vere- kui toidumürgituse puhul. Sidrunikoore keedist on soovitatud suhkruhaigetele ja kõrgvererõhktõve raviks.
Sidrun toniseerib vereringesüsteemi ja reguleerib ka keha vedelikke, vähendades kudede ummistusi ja veepeetust. Sidrun on kasulik ka tselluliidi ravis.
Nahahoolduses on sidrun kasulik rasuse ja vistrikulise naha puhul ja teda kasutatakse muutmaks tedretähne heledamaks.

Sidrun aitab sul noorena püsida!
Tänu sidrunile said Vahemeremaade laevnikud sooritada pikki merereise skorbuuti haigestumata. Sidrunimahl on looduslik antioksüdant, mida inimene vajab nooruse säilitamiseks. Küpsetes viljades on suur C-vitmiini, samuti kaaliumi, raua, pantoteenhappe, niatsiini, magneesiumi sisaldus ning eeterlike õlide desinfitseeriv toime.
Viimased asuvadki tillukestes koorenäärmetes ja neid saadakse koore külmpressimisel või riivimisel. Õli, mis tööstuslikult valmistatakse, on väga kallis (1 l õli saamiseks kulub 3000 sidrunit). Õli kasutatakse peamiselt loodusravis: psüühilised ja füüsilised vaevused, aroomiteraapia kahjulike bakterite ja seente ravis jm.

Kuidas sidrunit valida?
Vali võimalikult sileda ja õhukese koorega sidrun, mis on teistest tunduvalt raskem — sellises on ka rohkem mahla. Kui koor on paks ja krobeline, on tegu üsna kuiva viljalihaga. Kui koor on plekiline, on vili kaua seisnud ja halva kvaliteediga.

Säilitamine
Toatemperatuuril (20˚C) võivad sidrunid säilida isegi kuni kaks nädala ning muutuvad kõlbmatuks vaid kuivamise tõttu. Külmkapis plastkotis säilivad nad kuni kuus nädalat. Pikemaajaliseks säilitamiseks võite suure koguse soodsalt ostetud sidruneid mahlaks pressida, selle jääresti kuubikuteks külmutada ning viimaseid säilitada kottidesse või karpidesse pakitult.
Kasutamine
Peske sidruneid enne tarvitamist või säilitamist voolava vee all, et maksimaalselt eemaldada transpordil ja säilitamisel kasutatud kemikaalide jääke, kuivatage hoolikalt. Sidruneid pritsitakse enne transportimist tugevatoimeliste konservantidega. Need ühendid ei lagune organismis ja ainult veega pestes on neid maha saada raske, mistõttu soovitatakse kasutada koguni harja ja seepi.
Et sidrun annaks välja rohkem mahla, rullige seda enne mahla väljapigistamist käe all kõval pinnal edasi-tagasi.
Kuidas sidrunit kasutada?
Palavik — mikserda ühe sidruni mahlast ja ühest klaasitäiest kuumast meega piimast sidrunipiim
Kehvveresus — lisa igapäevamenüüsse kaks sidrunit
Südame arütmia — purusta üks sidrun koos koorega, sega 2 spl meega ja võta seda 1 spl enne hommiku- ja õhtusööki
Liigesehaigused — lahjenda poole sidruni mahl veega ja võta enne hommiku- ja õhtusööki
Külmetushaigused — sobib süüa igal moel, lisaks kurista kurku sidrunimahlaga
Astma — võta võrdsetes osades mett ning sidruni-, aaloe-, jõvika-, sibula-, mustsõstra- ja peedimahla, lisa 1/10 osa alkoholi, jäta nädalaks külmikusse seisma ja võta sisse 2 spl enne sööki 3 korda päevas
Veresoonte lupjumine — sega terved purustatud sidrunid meega j võta 1 spl pool tundi enne iga söögikorda
Unetus — võta 1 spl värsket mahla meega enne magama heitmist
Kõrge vererõhk — purusta pool sidrunit koos koorega, vala üle kuuma veega ja jäta pooleks tunniks tõmbama; kurna ja juua hommikutit ühja kõhuga
Seenhaigused — määri purustatud sidruniga või tee kompress

Lisaks sellele:
- Sidruni eeterlikud õlid rahustavad südant.
- Tal on palavikku alandav, bakterite- ja põletikuvastane ning verd puhastav toime.
- Nohu puhul tilgutage ninasse paar tilka sidrunimahla (2-3 korda päevas).
- Angiini korral jooge sidrunimahla ja loputage sellega kurku, segades seda eelnevalt veega.
- Hambahaiguste puhul loputage suud seguga veest, meest ja sidrunimahlast.
- Haigele maksale teeb head tühja kõhuga joodud sidrunivesi: lõigake tükkideks kolm vilja, valage üle keeva veega ja ravim ongi valmis.
- Normaalsele ja kuivale nahale sobib järgmine retsept. Toorele munakollasele lisage ½ kl koort ja 1 sl taimeõli. Segage läbi, lisage ¼ kl viina ja ½ sidruni mahl. Hoidke segu külmikus.
- Laienenud pooridega nahka puhastage iga päev seguga, milles on võrdsetes osades sidrunimahla ja mineraalvett. Pärast seda pole vaja nägu loputada ega kuivatada.
- Kortsude ärahoidmiseks kasutage segu, mille saate 0,5 liitri piima sisse pigistatud sidrunist.
- Kui nägu pidevalt higistab, hõõruge seda aeg-ajalt sidrunimahlaga, mille lahustate keedetud vees.
- Kui olete sunnitud töötama tolmuses ruumis, tehke järgmine segu: 1 sidruni mahl, 0,5 kl värsket hapukoort, ¼ kl viina ja 1 munakollane. Pärast tööd peske nägu veega puhtaks ja siis puhastage selle seguga.
- Igale nahatüübile sobib pleegitav mask. Segage 20 g pärmi 1 tl sidruni viljalihaga. Pange tass 2-3 minutiks kuuma vee nõusse ja kandke soojana näole. 20 minuti pärast peske sooja keedetud veega maha.
- Tedretähnidest aitab vabaneda segu sidrunimahlast, veest ja äädikast (võrdsetest kogustes). Kui teil on kuiv nahk, lisage veidi glütseriini.
- Rasvaseid juukseid hõõruge veega segatud sidrunimahlaga. Hea on neid veel hõõruda 2 tundi enne pesu seguga, milles on 2 osa sidruni- ja 1 osa porgandimahla. Siduge pähe soe rätik.
- Konnasilmast vabanete sidrunikoore abil, millel on veidi viljaliha küljes. Asetage see kuuma auruga pehmeks tehtud ja kuivaks hõõrutud konnasilmale. Umbes 5 päeva pärast peaks nuhtlus olema kadunud.
- Külmetushaiguste profülaktikaks ja raviks sügis-talvisel perioodil soovitatakse neli korda päevas süüa teelusikatäis mett, millele on lisatud kaks tilka sidrunimahla.


Sidrunivesi on väga maitsev ja kustutab suvel ülimalt hästi janu. Kuid sellel joogil on ka mitmeid üllatavaid tervisele kasulikke omadusi.
Eriti soovitatav on vett sidruniga juua just hommikul.Portaal My Vega kirjutab, et iga hommiku alustamine sidruniveega on näiteks rituaalne toiming Ayurveda jooga traditsioonis. Sidrunivesi ergutab ainevahetust ja puhastab keha kõigist mürkidest, mis võivad olla öö jooksul seedetrakti kogunenud.
Kui Läänes on harjutud hommikuti jooma kohvi või teed, siis vahelduseks võib proovida päeva alustada hoopis sidruniveega. Vesi klassis võib olla nii soe kui ka külm ja sellele tuleks lisada umbes pool sidrunit klaasi kohta.Siin on viis peamist põhjust, miks peaks sidrunivett jooma:

1. Immuunsüsteemi toetamine
Sidrunid sisaldavad väga palju antioksüdanti C-vitamiin, mis immuunsüsteemi toetamise abil võib ravida hingamisteede haigusi. Sidrunites oleval askorbiinhappel (C-vitamiin) on põletiku vastane toime ja nendes samuti leiduval saponiinil on antimikroobsed omadused, mis aitavad eemal hoida külmetushaigusi ja grippi. Lisaks soodustab askorbiinhape raua imendumist organismis.

2. Keha leeliselisena hoidmine
Kuigi oma hapu maitse tõttu tundub sidrun happeline, hoiavad sidrunid suurepäraselt keha leeliselisena. Kuigi sidrunid sisaldavad küll sidrun- ja askorbiinhapet, on need hapetena küllalt nõrgad ning ei takista sidrunites sisalduvatel mineraalidel verd leeliselisena hoidmast.

3. Seedimise parandamine
Sidrunit on kasutatud ainevahetuse parandamiseks juba õige ammu. Väidetavalt stimuleerib ja puhastab sidrun maksa. Lisaks seostatakse C-vitamiini vähenenud seedehaavandite riskiga.

4. Naha korras hoidmine
C-vitamiin ja teised sidrunites olevad antioksüdandid võitlevad vabade radikaalide tekitatud kahjustuste vastu. Vabade radikaalide kahjustus (tekitatud näiteks UV kiirte poolt) põhjustab mitmeid vananemise sümptomeid. Antioksüdandid võivad aidata seda kahjustust korvata ja vähendada kortsude teket. Lisaks võib sidrunimahla määrida ka otse armidele ja vananemisilmingutele. Kuna sidrunivesi aitab verest ka mürke välja viie, hoiab ta naha ilusalt ühtlasena.

5. Ravimine
Sidrunites ohtralt leiduv askorbiinhape kiirendab haavade paranemist ning on väga tähtis tugevate luude, sidekudede ja kõhrede seisukohalt.

You May Also Like

0 comments

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.

Translate