GASTRIIT
Gastriiti ehk mao limaskesta põletikku põhjustavad ebaratsionaalne toitumine ja käigupealt söömine. Gastriit võib olla alahappeline (anatsiidne) või ülehappeline (hüperatsiidne). Ülehappesusest põhjustatud gastriit kipub minema üle maohaavandiks. Selle puhul on haigel sageli ka suus normaalsest suurem happelisus ning teda vaevab soov süüa aluselist toitu. Alahappelise gastriidi korral seevastu tuntakse tungi hapu toidu järele.
Peamine ongi sellistel puhkudel dieet. Süüa tuleb sageli, 3-4 korda päevas, kuid vähehaaval, et ei tekiks täiskõhutunnet. Haige peab vältima teravamaitselisi roogi, suitsutatud tooteid, marineeritud toitu, maitseaineid, äädikat jms, ülehappesuse korral tuleks menüüst välja jätta hapud toiduained. Hapukapsast näiteks ei maksa süüa toorelt, vaid ainult borshis. Kõrvetiste vastu aitab, kui juuakse koorega kartulite keetmise vett. Hästi mõjuvad ka pirnid. Mustale leivale tuleks eelistada saia ja kuivikuid. Alahappelisuse korral aga tuleks süüa nimelt musta leiba.
Väga hästi mõjuvad haigetele ravimtaimedest valmistatud õlid. Ülehappesuse puhul aitavad astelpajuõli ja selle marjadest valmistatud kissell. Head on ka päevalille- ja linaseemneõli, toomingamarja- ja mustikakissell. Kasulik on ka tammekooretõmmis, teedest tuleks eelistada naistepuna, salveid, ruset, kummelit ja piparmünti. Madala happesuse korral teevad head hapendatud tooted - hapukapsas, kuivatatud teelehed, kortslehed, linnamõõl, naat. Hästi sobivad võilille-, melissiõite- ja -lehtede, raudrohu-, koirohu- ja ubalehetinktuurid.
· Ülehappelise gastriidi ja maohaavandi kahtluse korral on heaks ravimiks mumio. 5 grammi mumiot lahustatakse 150 ml piparmünditõmmises ning võetakse seda 10-15 päeva jooksul teelusikatäis enne hommikusööki ja magamaheitmist.
· Head teeb ka taruvaigutinktuur, mida võetakse 14 päeva jooksul piparmünditeega 20 tilka. Hommikul enne sööki tuleks puhastada keelt 20-30 korda teelusikaga.
· Kuu aja jooksul pärast ägenenud gastriidi ravi soovitatakse 3 korda päevas juua 1/3 klaasi kaupa ravimteed, mille valmistamiseks tuleb võtta võrdsetes kogustes kummeli- ja pärnaõisi, kasepungi, naistepuna ning raudrohtu. Keeva veega ülevalatud taimesegu on joomiskõlbulik 15 minuti pärast.
Vaata ka teisi haigusi - 60-haigust-ja-nende-ravi-maarohtudega
0 comments
Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.